עט מסמך

הסכם גירושין – כל מה שצריך לדעת וכיצד ניתן לתת לו תוקף משפטי מחייב?

החלטתם להתגרש? תתגרשו בהסכמה ובכבוד, ללא בזבוז משאבים מיותרים. תערכו הסכם גירושין מקיף ומקצועי.

מהו הסכם גירושין?

הסכם גירושין הוא הסכם / חוזה בין בני זוג נשואים המעוניינים להיפרד ולהסדיר את כלל מחלוקותיהם בהסכם מסודר ומקצועי ללא ריבים מיותרים בבית המשפט. כדי שיהיה להסכם תוקף משפטי מחייב, יש להביאו לאישור בית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

על הסכם הגירושין להיות יסודי וברור, כאשר תפקידו לתת מענה לבני הזוג שנפרדו למשך שנים ארוכות קדימה.

איך מאשרים הסכם גירושין בהסכמה?

לאחר שחתמתם על הסכם הגירושין עליכם להגיע לדיון לצורך אישור ההסכם בבית המשפט או בבית הדין. יש להגיע עם תעודות זהות מקוריות, עותק מקורי לפחות אחד של הסכם הגירושין החתום (ובנוסף צילום), ההסכם יוגש לאישורו של בית המשפט לפי מקום מגוריהם האחרון של הצדדים.

אתם לא חייבים להיות מיוצגים ע"י עורך דין בדיון, שכן בני זוג יכולים לבדם לאשר את ההסכם ולקבל תוקף משפטי מחייב, אך אין הדבר מומלץ, הואיל ובית המשפט עשוי שלא לאשר את ההסכם ולתת לו תוקף של פסק דין או לדרוש לבצע שינויים ו/או תוספות ו/או הבהרות בהסכם ולכן מומלץ ביותר להגיע לדיון עם עורך דין גירושין מומחה בתחום.

סעיף 2(ב) לחוק יחסי ממון, תשל”ג-1973, קובע כך:

"(ב) האישור לא יינתן אלא לאחר שנוכח בית המשפט או בית הדין שבני הזוג עשו את ההסכם או את השינוי בהסכמה חופשית ובהבינם את משמעותו ואת תוצאותיו.”

השופט ייבחן את ההסכם ובעיקר את הסעיפים הקשורים לקטינים, כגון: מזונות ילדים עד סיום שירותם הצבאי, משמורת וזמני שהות של הילדים הקטינים עם כל אחד מההורים ועוד.

תפקידו של השופט לוודא כי האמנם ערכתם הסכם ואתם מתגרשים בהסכמה, אך על ההסכם לשקף גם את טובתם של הילדים הקטינים ולבדוק האם מבחינת החוק והפסיקה, ההסכם מגן על האינטרסים הבסיסיים של הקטינים.

ככל וההסכם נערך ע”י עורך דין אשר בקיא ומנוסה בתחום של גירושין והסכמים, לא צפויות להיות בעיות והשופט ייטה שלא להתערב יתר על המידה וייתן תוקף של פסק דין להסכם עליו חתמתם.
לאחר שבית המשפט אישר את ההסכם ונתן לו תוקף של פסד דין, יש להגיש את הסכם הגירושין המאושר לבית הדין הרבני שיבצע סידור גט בין הצדדים וגירושין בפועל.

הסכם פרידה של זוגות הידועים בציבור

בני זוג אשר מנהלים מערכת זוגית ולא נישאו, מוגדרים "ידועים בציבור". קיים דמיון רב בין הסכם פרידה של ידועים בציבור להסכם גירושין של בני זוג נשואים, כפי שקיים דמיון בזכויות בתקופת הזוגיות של זוגות נשואים או ידועים בציבור.

ראוי לציין כי החבות במזונות לילדים הקטינים הינה אותה חבות בדיוק כמו של זוג נשוי, והעובדה שהוריהם של הקטינים לא נישאו לא גוררת השלכות על זכותם של הקטינים למזונות מהוריהם, ועל חובת ההורים לממן את כלל צורכיהם ולדאוג להם.

גם נושא משמורת הילדים וזמני השהות זהה לשל זוג נשוי, ולכן יש לכלול נושא זה בהסכם הפרידה. עם זאת, קיימים הבדלים נקודתיים, למשל:

לבני הזוג הידועים בציבור אין מועד נישואין לפיו ייקבע תחילת השיתוף ולכן בהסכם פרידה צריך להגדיר מהו מועד תחילת הזוגיות, כלומר מועד תחילת השיתוף הרכושי, וגם את מועד סיום השיתוף הרכושי, כלומר המועד בו בני הזוג נפרדו.

אישור הסכם הפרידה הינו בפני בית המשפט לענייני משפחה בלבד, ולמעשה בני הזוג לא צריכים לעבור בבית הדין הרבני, מאחר שהם אינם עוברים תהליך גירושין בבית הדין הרבני.

אהבתם? מוזמנים לשתף

Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on print
Share on email

לתיאום פגישה :

079-6284374

מגדלי התאומים, ז'בוטינסקי 35, רמת גן

077-555-876-2 FAX

info@nlaw-divorce.co.il

כתבו לנו ונשוב אליכם בהקדם